دوشنبه 07 بهمن 1398

کیک اقتصادی در صنایع‌دستی باید بزرگ باشد

کیک اقتصادی در صنایع‌دستی باید بزرگ باشد

دهمین نشست تخصصی بسته‌بندی و راهکارهای تجاری‌سازی صنایع دستی استان تهران در سالن آمفی‌تئاتر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، پویا محمودیان، معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این نشست گفت: «از ابتدای سال ۹۷ با تأکید دکتر مونسان برنامه‌ریزی‌های طرح تجاری‌سازی صنایع‌دستی، در معاونت صنایع‌دستی وزارتخانه آغاز شد. سپس تلاش کردیم که با تهیه یک پکیج و ارائه آن در نشست‌های تجاری‌سازی در حوزه صنایع‌دستی فرهنگ‌سازی شود و از سال گذشته کارهای عملی را در حوزه تجاری‌سازی شروع کردیم مثلاً با شرکت ایران‌خودرو تفاهم‌نامه‌ای امضا شد تا از کارهای هنرمندان فعال در حوزه سوزن‌دوزی استفاده شود. این تفاهم‌نامه به انعقاد قراردادهای متعددی منجر شد.»

او افزود: «بحث احرام‌های حاجیان بیت‌الله الحرام از حوله بافی خوراشاد نیز سال گذشته عملی شد و ادامه خواهد داشت. امسال نیز با آستان قدس رضوی صحبت شده که عطردان‌های رایحه حرم رضوی از آثار هنرمندان باشد. با نان رضوی نیز صحبت‌هایی شده که در این خصوص نیز از هنر هنرمندان بهره گرفته شود.»

محمودیان خاطرنشان کرد: «طرحی به‌عنوان صنایع‌دستی و شکلات داریم البته در کنار طرح تجاری‌سازی در آینده شاهد افتتاح خانه‌های خلاق خواهیم بود و خانه‌های خلاق کریدور تجاری‌سازی صنایع‌دستی خواهند بود و این خانه‌ها در کنار تجاری‌سازی صنایع‌دستی قرار خواهند گرفت.»

او بیان کرد: «در حوزه تجاری‌سازی با توجه به اهمیت تجاری‌سازی توجه خاصی به بسته‌بندی داشتیم و پیشنهادهای بسیار مشخصی مانند ارائه تسهیلات به افرادی که به‌صورت کلان در زمینه بسته‌بندی فعالیت می‌کنند، مطرح شده‌اند و به امید خدا پس از بررسی اجرایی خواهند شد.»

کیک اقتصادی در صنایع‌دستی باید بزرگ باشد

پرهام جانفشان، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران نیز در ادامه این نشست در سخنانی گفت: «به هر شکل بحث اصلی این نشست و این‌گونه نشست‌ها تجاری‌سازی است و در دوره جدید توجه خاصی به تجاری‌سازی وجود دارد و صنایع‌دستی از حالت گوشه‌نشینی خارج شده است.»

او بیان کرد: «سهم صنایع‌دستی و به‌اصطلاح کیک اقتصادی در صنایع‌دستی باید بزرگ باشد که در این صورت رقابت‌ها ارتقا می‌یابند. صنایع‌دستی باید به آثاری تبدیل شود که دسترسی به آن‌ها و کاربردشان آسان باشد. در دوره وزارت دکتر مونسان و معاونت خانم محمودیان این موضوع به‌صورت جدی پیگیری می‌شود. ما به دنبال این هستیم که در چرخه تولید و مصرف شاهد شکل‌گیری یک تحول خوب باشیم.»

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.