جمعه 22 فروردین 1399

رونمایی از فرش میرزا کوچک خان همزمان با هفته میراث فرهنگی

 رونمایی از فرش میرزا کوچک خان همزمان با هفته میراث فرهنگی

به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی عصرگاه روز چهارشنبه (26 اردیبهشت ماه)  از  فرش میرزا کوچک جنگلی با قدمت ۱۱۰ سال در موزه فرش رونمایی شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران این فرش که تخمین زده می‌شود بین سال‌های ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰ خورشیدی و در زمان حیات میرزا کوچک، رهبر جنبش جنگل در گیلان(۱۲۹۷ تا ۱۳۰۰) بافته شده باشد، منقش به تصویر میرزا کوچک جنگلی و در قابی از شعر به خط نستعلیق مزین است.

دلاور بزرگ نیا مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران در حاشیه افتتاح فرش کاشان و رونمایی از فرش میرزا کوچک خان جنگلی گفت : امروز تنها رونمایی از یک فرش نبود بلکه  حیات سیاسی جنبش جنگل و زندگی میرزا کوچک خان جنگی با حضور اساتید دانشگاه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.

بزرگ نیا ادامه داد : موزه فرش با گنجینه بی بدلیلی که دارد باید خواستگاه رویدادهای ملی باشد ،تلاش ما این است که  آثار موجود در مخازن به صورت دوره ای در نمایشگاه معرفی شود، فرش ایرانی همواره بیانگر جلوه های زیبای باغ ایرانی بوده است که با خلاقیت هنرمندان بر دار قالی نقش بسته است .

مدیر کل میراث فرهنگی تهران افزود : بسیاری از شخصت های برجسته و رویدادهای مهم تاریخی  که عموم جامعه از کنار آن گذشته اند توسط هنرمندان ثبت و برای آیندگان ماندگار شده است.

نمایشگاه فرش کاشان از تاریخ 26 اردیبهشت ماه با نمایش 34 تخته فرش به مدت یک ماه در سالن نمایشگاهی موزه فرش برگزار است.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.